Vitamini so skupina zelo različnih organskih snovi, ki so potrebne za normalno delovanje organizmov. Bistveni so pri presnovi, rasti, razmnoževanju in delovanju tkiv in organizmov. Biološko sodelujejo pri sintezi kot koencimi. Vsak vitamin ima v organizmu svojo vlogo in je nenadomestljiv. Večino vitaminov mora človeški organizem dobiti s hrano ali z vitaminskimi preparati (A, E, C, B
1, B
2, B
6, B
12, folna kislina in pantotenska kislina), nekatere pa lahko v manjših količinah zgradi organizem tudi sam (D, K, biotin).
Človeški organizem nujno potrebuje naslednjih 13 vitaminov (v oklepajih so zapisana tudi njihova imena):
- vitamin A (retinol),
- vitamin B
- vitamin C (askorbinska kislina);
- vitamin D (kalciferol),
- vitamin E (tokoferol),
- vitamin K (filokinon),
vitamini skupine B:
- tiamin (vitamin B1),
- riboflavin (vitamin B2),
- niacin (vitamin B3 ali niacinamid ali nikotinska kislina ali nikotinamid),
- piridoksin (vitamin B6),
- kobalamin (vitamin B12),
- folna kislina (vitamin B9 ali folacin ali folat),
- pantotenska kislina (vitamin B5 ali pantenol),
- biotin
Vitamine ločimo po topnosti na vodo topne in maščobo topne. Vitamini, ki se topijo v vodi ( vitamin C in vitamini iz skupine B) se hitreje presnavljajo in zato tudi hitreje izločajo iz organizma in jih je treba stalno obnavljati z uživanjem hrane in po potrebi tudi vitaminskih preparatov. Prekomerno zaužite vodo topne vitamine organizem praviloma odstrani prek seča in potu.
Vitamini A, D, E in K so topni v maščobah, presnavljajo se bolj počasi in dlje časa ostajajo v organizmu. Pri prekomernem uživanju maščobo topnih vitaminov, se ti lahko začno kopičiti v organizmu in povzročijo težave (hipervitaminoza).